<%=blog_Title%>

Kolonoskopi Ücreti

0 Yorum            Defa okundmuş       Tarih: 30.11.2013

Kolonoskopi Ücreti Hastaneden Hastaneye Bazı Koşullarda Anlaşmalara Bağlı Kalarak Değişiklik Göstermektedir

Kolonoskopi ÜcretiKolonoskopi Ücreti hastaneden hastaneye bazı koşullarda anlaşmalara bağlı kalarak değişiklik göstermektedir.

Kolonoskopi rehberi

Kolonoskopi kelime anlamı, ucunda ışıklı minyatür bir kamera bulunan kolonoskop cihazi ile tüm kalın bağırsağın gözle görülerek muayene edilmesidir.

İshal, rektal kanama, yaygın karın ağrıları, gaz ve büyük abdeste çıkamama, karın şişliği, kusma, kalın barsak rahatsızlıklarının en önemli bulgularıdır.

Bu bulgu ve şikayetlerle doktorunuza müracaat ettiğiniz ve doktorunuz size kesin teşhis için kolonoskopi önerdi. Bu rehber broşür size böyle bir durumda yardımcı olabilmek maksadı ile daha önce kolonoskopi olan hastalarla konuşarak hazırlanmıştır.

Kolonoskopi nedir?


Kolonoskopi, doktora direkt olarak kalın bağırsağın içini gözüyle görebilme imkanı veren bir muayene metodudur. Bunu yapabilmek için kolonoskop denen ucu kameralı alet, anüsten çok dikkatli bir biçimde kalın barsak içinde ilerletilir. Kolonoskop, uzun, işaret parmağı kalınlığında ucunda parlak ışıklı küçücük bir kamerası olan bir lastik borudur. Doktor bu cihazın ucundan bakınca net bir şekilde kalın barsağın iç yüzünü görür. Böylece kalın barsakta herhangi bir hastalığın olup olmadığını görür. Doktor gerek gördüğü durumlarda kalın barsak içinde biopsi denen küçük bir parçayı da bu alet vasıtasıyla alır ve bunu laboratuara tahlile gönderir. Bu olay tamamen ağrısızdır. Ve hasta bunu hissetmez.

Yine kolonoskopla kalın barsak polipleri (çiçek benzeri barsak boşluğuna uzanan oluşumlar) kolonoskopi sırasında özel yapılmış ucu ilmik şeklinde bir aletle tamamen çıkarılabilir ve tahlile gönderilebilir.
 
Kolonoskopi de nelerle karşılaşacaksınız?

Hazılık safhası: net bir görüntü elde edebilmek için kalın barsağın içinin tamamen temiz olması gerekir.böyle olmaz ise, barsak içi yer yer iyi görülmez, dolayısıyla da muayenenin tekrarlanması söz konusu olabilir.

Hastanemiz size barsak temizliği için ayrıntılı bilgi verecektir. Tavsiye edilen barsak temizleyici ilaçları eksiksiz uygulamak ve muayene öncesi günde sadece sıvı gıdalar almak kalın barsak temizliğinde çok yardımcı olacaktır. Muayene öncesinde doktorunuz size tüm aydınlatıcı bilgileri verecektir.

Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz veya aşırı duyarlılığınız varsa, lütfen bunu doktorunuza veya hemşireye söyleyiniz. Doktorunuz aynı zamanda daha önce  benzer muayeneden geçip geçmediğinizi, herhangi bir başka rahatsızlığınız olup olmadığını ve varsa kullandığınız ilaçları bilmek isteyecektir.

Bu aşamada eğer varsa endişe ve korkularınızı gidermek için lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. Doktorunuz da sizin gibi muayene sırasında rahat olmak ister ve sorularınızı memnuniyetle cevaplandıracaktır.

Elbiselerinizi çıkartıp, hastane kıyafeti giymeniz gerekecektir. Aynı zamanda koter denen özel bir cihazın kullnılması durumunda, sizden mücevher ve takılarınızı da çıkartmanız istenebilir.

Araba sürmeyin
Makinelerdan uzak durun
Alkol almayın
 
Rahatlatıcı iğnenin ve muayenenin etkileri genellikle ertesi gün kaybolur ve hastaların çoğu ertesi gün normal hayatlarına geri dönerler.

Muayene neticesini öğrenmek

Oldukça yüksek bir ortamda , doktorunuz siz uyanır uyanmaz size  neticeyi yani kesin teşhisini söyleyecek konumdadır. Ama biopsi alındı ise veya polip çıkartılıp tahlile gönderildi ise birkaç gün  beklemeniz gerekecektir.

Muayeneden hemen sonra doktorunuzla konuşacak bir yakınınızda bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Çünkü bir çok hasta, yapılan iğnenin etkisi ile kendilerine söylenen her şeyi unutabilirler.

Tabiidir ki muayenenin neticesine göre gerekli tedavi daha sonra doktorunuzla etraflıca konuşabileceğiniz bir konudur.son düzenlenen zaman:

Anahtar Kelimeler
  • Kolonoskopi Görüntüleri
  • Kolonoskopi Görüntüleri: Tüm Kalın Barsağın Patolojik Görüntülerini Saptamak İçin Ucu Işıklı Fleksibl Aletle İncelenmesidir Hasta Sol Yana Veya Sırt Üstü Yatırılarak Aletle Anusten Girilerek İnce Barsak Bağlantı Yerine Kadar İlerlenir, Girerken Ve Çıkark
  • Kolonoskopi Aleti
  • Kolonoskopi, Kolonoskop Adı Verilen Alet Yardımıyla Kalın Bağırsağı İçeriden İncelemeye Verilen Addır Bu Sayede Kalın Bağırsak Ve Çevresindeki Organların Durumu Görüntülenebilir
  • Sanal Kolonoskopi Fiyatları
  • Sanal Kolonoskopi Fiyatları Değişiklik Göstermektedir doktorunuzdan Öğrenebilirsiniz Sanal Kolonoskopi Kullanım Alanları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İstiyorsanız Aşağıdaki Makaleyi Okumanızı Öneririz
  • Sanal Kolonoskopi
  • Sanal Kolonoskopi Anal Kanaldan İnce Bir Boru Ucu İle (idrar Sondası Vb ) Kalın Barsağın Şişirilmesi Sonrasında Alınan Bilgisayarlı Tomografi Ve Manyetik Rezonans Görüntüleme Kesitleri İle Elde Edilen Görüntülerin Bilgisayar Ortamında 3 Boyutlu Rekonstrük
  • Kolonoskopi Nasıl Yapılır
  • Kolonoskopi Nasıl Yapılır: Kolonoskopi Genelde Hastaneye Yatırılmadan Yapılır Hastalar Acil Durumlar Dışında, Bağırsak Temizliği Yapılmış Olarak Kabul Edilirler
Facebook Yorumlari
Site Yorumlari